Nonstop a bez provize

Jakou teplotu nastavit v klimatizované kanceláři?

Posted by prazskekan2 on 19.7.2019
| 0

Správná teplota v kanceláři k pronájmu

Jaká by měla být správná teplota v klimatizované pronajímané kanceláři? Každý z nás má jiné nároky a cítí se komfortně v jiné teplotě. Pojďme si vysvětlit některé pojmy a zamyslet se nad správnou teplotou v kanceláři, která by vyhovovala všem pracovníkům.

Teplotní komfort klimatizované kanceláře

Individuální potřeby jsou zásadní. Teplotní komfort znamená, že osoba, která má na sobě běžné oblečení, nepociťuje ani horko ani chlad. Teplotní komfort je důležitý pro to, aby se dotyčný cítil při práci dobře, což se pozitivně promítne do jeho produktivity. Teplotního komfortu je možné dosáhnout jedině tehdy, když jsou teplota, vlhkost a proudění vzduchu v určitém rozmezí, kterému se také někdy říká komfortní zóna.

Kompromis v nastavení teploty

Vždy jde o dohodu mezi všemi pracovníky a kompromis v nastavení teploty je klíčový. Nikdo by neměl být opomíjen a každý by měl mít možnost mluvit do nastavení správné a všem vyhovující teploty a proudění vzduchu v kanceláři.

Tam, kde zdánlivě nedochází k žádnému proudění vzduchu, a relativní vlhkost je okolo 50 %, stává se nejkritičtějším faktorem pro zachování teplotního komfortu okolní teplota. Jenomže požadavky na teplotu jednotlivých lidí se značně liší a neexistuje jedna teplota, která by byla vyhovovala všem. Tam, kde je příliš horko, budou se zaměstnanci cítit unavení. Na druhou stranu tam, kde je příliš chladno, nebudou pracovníci dostatečně pozorní. Vždy jde o kompromis.

Stálé teplotní podmínky v kancelářích je proto důležité. I malá odchylka od komfortní zóny může být nepříjemná a ovlivnit výkon pracovníků, ale také jejich bezpečnost. Pracovníci, kteří pracují pod stresem, jsou méně tolerantní k dalším nepříjemným podmínkám, jako je právě nepřiměřená teplota.

Ideální teplota v kanceláři

Doporučení, který se většina business kancelářích řídí je, že teplota by měla být konstantě v rozmezí 21 – 23 °C. V létě, když jsou venkovní teploty vyšší, se doporučuje se udržovat teplotu poněkud výše, aby se tak odstranil přílišný rozdíl mezi venkem a vnitřkem. Ideální teplotu v kancelářích je vždy problém nastavit. U našeho dlouholetého klienta, který u nás poptal pronájem kanceláře na Praze 1 jsme nastavovali teplotu opakovaně a stále se nedařilo najít kompromis vyhovující všem pracovníkům. Vyřešili jsme to až demokratickým hlasováním :-), které bylo na konci jedinou možností.

Vlhkost vzduchu v kanceláři

Kromě teploty v kanceláři je potřeba nastavit / řešit také vlhkost vzduchu.

Relativní vlhkost nižší než 20 % může způsobit nepohodlí spojené s vysoušením sliznic a pokožky. Nízká relativní vlhkost může také napomáhat vytváření statické elektřiny a negativně ovlivňovat funkčnost některých typů kancelářského vybavení jako jsou tiskárny či počítače. Relativní vlhkost nad 70 % může způsobovat kondenzaci vlhkosti uvnitř zařízení a na stěnách místností. Pokud nejsou tyto prostory jinak udržovány, mohou zde vznikat plísně. Proudění vzduchu menší než 0,25 m za sekundu nepůsobí na pracovníky nijak rušivě, ani je neodvádí od práce či od úkolů, které vyžadují zvýšenou pozornost.

Naše doporučení na závěr

Ať už nastavíte teplotu v kanceláři jakoukoli, myslete na všechny spolupracovníky. Špatné nebo všem nevyhovující nastavení teploty a vlhkosti vzduchu velmi ovlivňují produktivitu práce a tím i chod a výsledky celé společnosti.

Nepodceňujte debatu nad teplotou v kanceláři a diskutujte aktivně pracovní podmínky se všemi zaměstnanci. Uvidíte, že se Vám to na výsledcích firmy vyplatí a předejdete tím snížení produktivity práce a třeba i následné prokrastinaci v kanceláři, o které jsme psali v minulém článku.

Držíme vám palce.

Pražské kanceláře

Nabídky na míru bez provize zde
Nabídky na míru bez provize zde