Nonstop a bez provize

Jak správně sedět u počítače a odstranit tak bolest zad?

Posted by prazskekan2 on 22.5.2019
| 0

Správné a zdravé sezení u počítače

Pokud patříte ke skupině lidí, kteří pracují na počítači a tráví většinu dnes u počítače, máte patrně problémy se zády a možná i bolesti hlavy. Jen malá část lidí věnuje správnému sezení / ergonomii dostatek pozornosti. Bohužel to má za následek komplikace v bederní části zad a s držením těla vůbec.

Ergonomie zad spojená s posílením zad je základ

Zkusíme Vám v několika krocích poradit, jak správně sedět u počítač a jak díky jednoduchým cvikům posilovat záda a problémům úspěšně předcházet. Hned na začátku doporučujeme osvojení si několika základní cviků a zafixování polohy pro správné sezení. Čím dříve si osvojíte správné sezení, tím dříve jej budete v praxi podvědomě používat.

Správné sezení u počítač – správné držení zad

Jak sedíte u počítače? Zaměřte se na sebe chvíli a pozorujte svoje návyky. Studujte svůj posez a chování na pracovní židli. U počítače musíte sedět ve správné poloze. Není třeba mít přehnaně rovná záda, ale ani se nesmíte hrbit. Důležité je dodržovat základní pravidlo, aby končetiny byly v pravém úhlu a chodidla se zlehka dotýkala podlahy. Velkou roli dále hraje kvalita židle, nastavení monitoru a další.

Zdravotní problémy jako následek špatného sezení

Páteř a její bolesti: špatnými návyky nejvíce trpí páteř, kdy se nepřirozeně hrbíme u obrazovky. Ramena nejsou narovnaná, vzniká nepříjemný tlak, který se pak šíří do celých zad. Mnozí se také příliš prohýbají v kříži. Špatné sezení má ale také vliv nejen na naše svaly, ale také na to pod jakým úhlem se díváme do monitoru. Unavené oči pak mohou mít za následek bolesti hlavy. Zjednodušeně řečeno: špatné sezení u počítače má vliv na celé tělo a organizmus. Věnujte tedy náležitou péči tzv. správné ergonomii. Vhodné návyky se velice rychle projeví a vy pocítíte úlevu při práci či hraní her na počítači.

Jak správně sedět u pracovního stolu a počítače vůbec

Sedíte správně u počítače? Používáte jednoduché pravidlo pravých úhlů? Jak už bylo zmíněno, je potřeba držet se pravidla pravých úhlů. Začneme u nohou. Měli byste být nepatrně rozkročeni, nohy v kolenou by měly svírat pravý úhel a chodidla by měla být celou plochou položena na podlaze. Měli byste cítit pouze jemný tlak, nebýt na nich velkou vahou. Pravý úhel platí i pro ruce. Ideálně by předloktí měla být opřena o loketní opěrky na židli (ta by měla mít výškové nastavení a také rotace, aby si je mohl každý uzpůsobit své výšce a potřebám). Trup by měl být také v prvém úhlu vzhledem ke stehenní kosti. Volné místo na zádech by pak měla podpořit bederní opěrka.

Moderní, ergonomické pomůcky / nábytek

Na čem sedíte je hlavní věc, kterou byste měli řešit. Výběr správné židle k počítači, ale i křesla pro hraní na konzolích, je důležitý a neměli byste jej podcenit. Například hráči online pokeru před obrazovkami tráví dlouhé hodiny a kvalitní židle je pro ně naprostou nezbytností. K tomu také patří správné nastavení výšky pracovního stolu. Ideální jsou polohovací stoly, u kterých můžete měnit jejich nastavení a třeba část dne trávit u PC vestoje. Střídání prospěje vaší páteři, stejně tak budete nenásilnou formou spalovat kalorie. Při sezení by pracovní výška stolu měla být mezi 60 až 70 centimetry (pokud si nemůžete nastavit výšku stolu, doporučujeme pořízení podložky pod nohy). Základní nastavení židle by mělo odpovídat jak výšce stolu, tak postavy – důležité je vycházet ze zmíněného pravidla pravých úhlů. U stolů zapomeňte na výsuvné šuplíky na klávesnice. Z hlediska ergonomie jsou spíše na škodu než k užitku.

Monitor počítače a jeho správné umístění / úhel

Oči trpí nejvíce monitorem. V současné době mají veškerá pracoviště LCD monitory, které jsou šetrnější k našim očím. Ale je důležité mít horní hranu obrazovky ve výši očí, abyste tělo drželi ve stále ideální poloze. Dále by monitor měl být ve vzdálenosti od 50 do 70 cm. Pro kondici očí je také dobré každých dvacet minut zaostřit zrak na předmět vzdálený alespoň 6 metrů, nebo se dlouze zadívat do zeleně v dáli. Ideální je také návštěva očního lékaře, která se doporučuje minimálně 1x za rok.

Jak a na čem u počítače píšete? Myš a klávesnice

U klávesnice a myši je to velmi individuální, ale pokud píšete „všemi deseti“, popřemýšlejte o koupi lepšího ergonomického modelu. V případě myši se hodí podložky, které mají gelové polštářky pro zápěstí a tím se snaží předcházet tzv. syndromu karpálního tunelu.

Rady na závěr:

  • Nešetřete na stole – ideální je polohovací
  • Vzdálenost od monitoru je důležitá
  • Cvičte a protahujte se – pokud možno pravidelně
  • Nezapomínejte na pravé úhly
  • Ergonomická židle je základ

Držíme palce, ať Vás záda a hlava přestanou bolet a ať se vám povede změnit své zažité návyky. Výsledkem bude lepší zdraví a hlavně produktivita.

Mohlo by Vás také zajímat podle čeho zákazníci kanceláře vybírají a co bude s pronájmy v Praze po Brexitu.

Pražské kanceláře

Nabídky na míru bez provize zde
Nabídky na míru bez provize zde